.: İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması


İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması

2019-03-22

     Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla uygulamaya konulan “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

     Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı”na ilgi büyük oldu.

 

“17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği izliyoruz”

     2002 yılından beri devamlı büyüyen bir ekonomi grafiğinden bahseden Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Ekonomimiz son 17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği izliyor. 2002 yılından bu yana ortalama yıllık 5,6 oranında bir büyüme oranına ulaştık. Bu süreçte yeni pazarlara açıldık. Katma değerli ürünlerimizi arttırdık. 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatımızı bugün yaklaşık 170 milyar dolara ulaştırdık. Daha fazla çalıştık, daha fazla ürettik. 2002 yılında 727 bin olan işyeri sayımız bugün 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız da 12 milyondan 22,3 milyona ulaştı. Bu 17 yıllık süreçte içte ve dışta çok büyük badireler atlattık. Milletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her türlü antidemokratik girişimin üstesinden geldi. Son olarak 2018 yılında döviz üzerinden ekonomik spekülasyonlara da maruz kaldık. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile birlikte bütün kabinemizin ekonomik programıyla beraber aldığımız ekonomik tedbirlerle inşallah ekonomik dengelenme hedefi üzerine de inşa ederek, istikrarla devam etmekteyiz. Öncü göstergelere baktığımızda da ekonomimizin bu dengelenme sürecinde büyüme grafiğine tekrar kavuştuğunu görüyoruz.” dedi.

 

“Son 15 senenin rekorunu kırdık”

      İş yapma kolaylığı endeksinde son 15 yılın rekorunu kırdıklarının altını çizen Bakan Selçuk, “Uygulamaya koyduğumuz pek çok reform ve teşvikle de iş dünyasının yanında olduğumuzu her zaman gösterdik. Attığımız son adımlarla da iş insanlarının finansmana erişimini kolaylaştırdık. Esnaf ve sanatkarlarımıza işletme-yatırım kredisi imkanı sağladık. Değer üreten, yerli ve milli Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz reformlarımızın sonuçlarının uluslararası göstergelere de yansıdığını görmekteyiz. Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı endeksi var. Kredi alma, işe başlama ve yatırımcıların korunması gibi birçok alt göstergede bütün dünyadaki ülkeleri kıyaslıyor. Biz burada hem prosedür sayıları hem süreleri hem de maliyetler gibi kıstaslar üzerinden Türkiye son 15 yılda aldığı en iyi rekoru alarak, 180 ülke içinde 43’üncü sıraya kadar yükseldi. Türkiye’de her geçen gün iş yapmak daha da kolaylaşıyor. İşverenlerimiz daha kolay bir ortamda iş yapma olasılığına kavuşuyor. 180 ülke arasında 43’üncü olmak, son 15 senenin en iyi rekoru. Bu reformlar ve ekonomik büyümenin neticesinde işgücü piyasamız da gelişti. Kadınından gencine daha fazla vatandaşımız iş imkanına kavuştu.” diye konuştu.

 

“İşverenlerimize 149 milyar liralık bir destek sağladık”

     İşverenlere sağlanan desteklerden de bahseden Selçuk, “Tüm bu teşviklerden yararlanan işletme ve çalışan sayımızda gün geçtikçe artıyor. Bakanlık olarak yeni teşvikimizle beraber toplamda 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamız ile bu gün 1,7 milyona yakın işverenimizin ve 11 milyondan fazla sigortalımızın yanındayız. Pirim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004 yılından bu yana da biz işverenlerimize 149 milyar liralık bir destek sağladık. Bu da ekonomimizin ve Türkiye’mizin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi aynı zamandı.” şeklinde konuştu.

 

Vali Kaymak: “Yabancı yatırımcıları şehrimize çekmek istiyoruz”

     Samsun’un kalkınması için her alanda çalışma yaptıklarını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “İlimizde yatırımcıların yönlendirilebileceği, il merkezine yakın alanlarda yeni OSB’ler oluşturmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca başta Bafra ve Kavak OSB olmak üzere yeni kurulan Çarşamba OSB’de de yoğun yatırım ve tanıtım faaliyetleri öngörüyoruz. Yabancı yatırımcıları şehrimize çekmek için Katarlı iş adamlarına şehrimizdeki potansiyel yatırım konularını gösteren bir broşürü hazırlayıp gönderdik. İnşallah Samsun, bu çalışmaların meyvesini kısa zamanda alacaktır.” açıklamasında bulundu.

 

Hisarcıklıoğlu: “Bu topraklarda bereketi ve umudu biz hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz”

     İşverenleri yatırım yapmaya davet eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “İnsanlar zor günlerinde devletini yanında ister. Devletimiz de bugün zor günümüzde işverenlerin yanında duruyor. ‘İşçi çıkartmayın, 3 ay boyunca işçilerin tüm yükünü ben üstlenirim’ diyor. Samsun iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Bu fırsatlardan bu tarihi desteklerden faydalanın. İstihdam kampanyasına muhakkak katılın. Hedefimiz çok büyük ama biliyorsunuz insan ancak çalıştığını elde eder. Bize düşen de bu. Gayret bizden, takdir Allah’tan. Zaten ilk gelen sinyallerde biz bu işe hep beraber devlet millet sahip çıktık ilk gelen rakamlar da olumlu. İstihdamda pozitif ivmeyi başlattık. Devamı da gelecek inşallah. En az bir işsiz vatandaşımızı bir işe alarak işinizi geliştirin. Ekonominin büyümesine katkınız olsun. Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun. Bu topraklarda bereketi ve umudu biz hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Uzunkaya: “İŞKUR’u birinci kanal olarak kullananların oranı yüzde 61,8’dir”

     İŞKUR’un istihdamda çok önemli bir kurum olduğunu belirten İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “2017 yılından bu zamana sürdürülen İstihdam Seferberliği’nde Samsunumuz tarihinden aldığı ilhamla görevini yerine getiren bir şehrimizdir. Biz, İŞKUR olarak yaptığımız hizmetlerde paydaşlarımızla işbirliğimiz neticesinde değerlendiren de bir kurumuz. Türkiye’de işverenlerimizin eleman temininde, istihdam işlemlerinde aracılık olarak İŞKUR’u birinci kanal olarak kullananların oranı yüzde 61,8’dir. Bu oran Samsun’da ise yüzde 93,6’dır. Türkiye’de İŞKUR’un Bakanlığımızın ve devletimizin bu yönüyle hizmetlerinden haberdar olma oranı yüzde 46,8 iken Samsunumuzda bu oran 79,3’tü. Bu, Samsun iş çevreleriyle kamu kurumu olan istihdam kurumu olan İŞKUR’umuzun çok ciddi bir işbirliği ile işverenlerimizin de devletimizin kendilerine sunmuş olduğu teşviklerden haberdar olduğunun ifadesidir. Bunun neticesi olarak da Samsun’da daha dün istihdam oranını yüzlerle ifade ettiğimiz noktada 26 binin üzerinde istihdamı ve daha da önemlisi genç ve kadın istihdamını oldukça yüksek rakamlara ulaştıran bir Samsun’dan bahsediyoruz.” dedi.

 

Murzioğlu: “Sürdürülebilir bir sanayi alt yapısını bu şehre kazandırmamız gerekiyor”

     Samsun’a sürdürülebilir bir altyapının kazandırılması gerektiğini vurgulayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız her zorlu süreçten olduğu gibi, bundan da güçlenerek ve büyüyerek çıkacağımıza yürekten inanıyoruz. 1901 yılından bu yana Samsun’un kalkınmasına destek veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bundan önceki süreçlerde olduğu gibi istihdamın artırılması noktasında yine destek vermeye devam edeceğiz. Bizim daha büyük ve daha güçlü bir aile olabilmemiz için büyümemiz şart. Şüphesiz ki, büyüyememek, yok olmaya denktir. 100. yılı kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde, Samsun’un potansiyelinin karşılık bulması ve ülke ekonomisinde daha fazla katma değer sağlayabilmesi için, sürdürülebilir bir sanayi altyapısını bu şehre kazandırmamız gerekiyor. Samsun’un yeni ve büyük bir organize sanayi bölgesine ihtiyacı var. Biz, ihtiyaçlara uygun doğru adresi gösteriyoruz, bunu her yerde söylüyoruz. Beklentilerden, taleplerden uzak, ihtiyaçları görmezden gelerek, farklı alanlarda arz edilen sanayi parselleri ile palyatif çözümler üretmek Samsun sanayisinin gelişimine ket vurmak demektir. Kapasiteyi büyütmeden ilave istihdam sürdürülebilir bir yaklaşım değildir. Samsun sanayisinin önünü açalım. Bu şehre doğru bir sanayi alt yapısını kazandıralım. İstihdamda, Türkiye’de ilk sıralarda yer alacağımızın teminatını ben buradan veriyorum. İstihdam Seferberliğinin özelde Samsun, genelde tüm Türkiye için başarılı sonuçlar elde edeceğine gönülden inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri şahsım ve yönetim kurulum adına saygıyla selamlıyorum.”

     Program, konuşmaların ardından protokol üyelerine hediyelerin taktim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sonlandı.

Alıntı: http://www.samsuntso.org.tr

 

 


Bu haber 367 defa okunmuştur.
 .:Bu Haberin Resimleri
   
 .:Bu Habere Ait Dosyalar
bu habere ait dosya bulunmamaktadır
Untitled Document
 
 .: En Son Eklenen 20 Haber
Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Sn.Coşkun ESEN’den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneği (SAMSİAD)’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Şehit Nuri Pamir İlkokulu Öğrencileri’nden ‘Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap’ Etkinliği kapsamında Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
SkyWay Capital Uluslar Arası Transport Şirketi Temsilcilerinden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Yardım Kampanyası...
Oda ve Borsalar, Tek Yürek Oldu
Çarşamba Osb Müteşebbis Heyet Toplantısı Samsun Valisi Sn.Osnan Kaymak’ın Katılımıyla Gerçekleşti.
Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Konusu Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nda Anlatıldı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'ın '10 Ocak Çaşılan Gazeteciler Günü' Mesajı
Lösemili Çocuklar Vakfı Samsun Şubesi’nden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'ın Yeni Yıl Mesajı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'ndan E-Fatura Dijital Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Ayvacık ve Salıpazarı’ndaki İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Bot Yardımı
Samsun Kadın Girişimciler İcra Kurulu’ndan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'nda Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Çarşamba Buluşması düzenlendi.
Çarşambaspor Taraftarlar Derneği’nden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Kumandan Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 81. yılı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'dan Mevlid Kandili Kutlama Mesajı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Barış Pınarı Harekatına Destek Mesajı
Elif Güzellik Salonu Açılışı Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Uzmanları ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Sn.Mustafa UÇAR, Çarşamba Bedensel Engelliler Spor Klubü Başkanı Sn.Kerim DENİZ’den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Vakıfbank Çarşamba şube müdürü Sn.Dinçer KIZILKAYA’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nda Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Düzenlendi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn.İsrafil KIŞLA’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Sn.Mehmet Sabri KILIÇ'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi.
Havza Belediye Başkanı Sn.Sebahattin ÖZDEMİR'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti.
Çarşamba Kaymakamı Sn.Şükrü YILDIRIM ve Çarşamba Emniyet Müdürü Sn.Turgay BEGEN'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odasında ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ Anlatıldı.
Çarşamba Kaymakamı Sn.Şükrü YIDIRIM, Belediye Başkası Sn.Halit DOĞAN'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odazı Ziyareti
30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun.
Samsun Valisi Sn.Osman KAYMAK, Kamu Kurumları amirleri ve Sivil Toplum Örgütleri başkanları ile Birlikte Çarşamba’da Fındık Topladı.
AK Parti Samsun Milletvekili Sn.Fuat KÖKTAŞ'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'dan 'Çarşamba Kasketi ve Yumurta Topuk Ayakkabı Maketi' açıklaması
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkası Sn.Ahmet YILMAZ'dan Kurban Bayramı Mesajı.
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ve Çarşamba Genç İşadamları Derneği’nden Proje Toplantısı.
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nda Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Alım-Satım Sorumlusu (Seviye 5) Sınavları Yapıldı.
Çarşambaspor Başkanı Sn.Özkan YILDIRIM'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, Gürcistan Acara Ticaret Odası İle Kardeş Oda protokolü imzaladı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Çarşamba Genç İşadamları Derneği(ÇARGİAD)’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor.
Samsun İŞKUR Müdür Yardımcısı Sn.Köksal KIR’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Dioskuria İsimli Gurcistan Sahil Guvenlik Botu Mürettebatindan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası TS EN ISO 9001:2015 denetimini başarı ile tamamladı.
Başkan YILMAZ'dan Ramazan Bayramı Mesajı.
Çarşamba TSO Başkanı sn.Ahmet YILMAZ'dan Kadir Gecesi Mesajı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Özel Eğitim bölümü başkan yardımcısı Sn.Dr.Sinan KALKAN’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
 
 

TOBB DARBE GİRİŞİMİ TEPKİSİ


 

 

 

 

 

 

Site Istatistikleri
Döviz Kurları
  Alış Satış
Dolar TL TL
Euro TL  TL