.: Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası – Ticaret Borsası Tarafından ‘Kenevir Yetiştiriciliği’ Konusu İstişare Edildi.


Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası – Ticaret Borsası Tarafından ‘Kenevir Yetiştiriciliği’ Konusu İstişare Edildi.

2019-02-27

        Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası – Ticaret Borsası Tarafından Gerçekleştirilen Müşterek Meclis Toplantısında,Son Günlerin Gündeminde Stratejik Ürün Olarak İfade Edilen ‘Kenevir Yetiştiriciliği’ Konusu Başta Olmak Üzere, Oda - Borsa Çalışmaları İstişare Edildi.

        Programa, Samsun Valisi Sn.Osman KAYMAK, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sn.Sait BİLGİÇ,Çarşamba Kaymakamı  Sn. Şükrü YILDIRIM, Çarşamba Belediye Başkanı Sn.Hüseyin DÜNDAR , MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ve Cumhurbaşkanlığı Milli Üretim Üst Kurul Başkanı Sn.Soner MEŞE,  Samsun Cumhuriyet Başsavcısı  Sn.Ahmet YAVUZ , Samsun Adalet Komisyonu Başkanı  Sn.Kemal ALVER , Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Sn.Gültekin BÜLBÜL, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sn.Ahmet YILMAZ, Çarşamba Ticaret Borsası başkanı Sn.Kazım Gürol YILMAZ, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Sn.Muharrem YARALI, Çarşamba Ticaret Borsası meclis başkanı Sn.Ali TORAMAN, Samsun OndokuzMayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Sn.Hüsnü DEMİRSOY, İlçe Jandarma Komutanı Sn.Mustafa Kemal ÇELİK, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Sn.Turgay BEGEN,Samsun İl Tarım Müdür Yardımcısı Sn.Bayram AY,Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Kibar AK, Samsun Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı  Sn.Haluk TAN, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi doktoru Sn. Ahmet KARGUCAK, Çarşamba İlçe Tarım Müdürü Sn.Osman AKMAN, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katıldı.

       Cumhurbaşkanlığı Milli Üretim Üst Kurul Başkanı  Sn.Soner MEŞE yaptığı konuşmasında Kenevir üretiminin sağlayacağı istihdam ve milli gelire dikkat çekerek, Çarşamba ovasının üretime uygunluğundan ve kullanım alanı olarak sağlık, tekstil ve otomotiv sektörünü işaret ederek katılımcılara teşekkür etti.

       Çarşamba belediye başkanı Sn.Hüseyin DÜNDAR yaptığı konuşmasında, Çarşamba ovasına dikkat çekerek, ülkemizin güzide ovalarından birine sahibiz, yaklaşık 1500 yıllık bir yerleşim yeri olan Çarşamba'da Kenevir bitkisi üretiminin 1960 lı yıllara kadar yapıldığını görmekteyiz. Kenevir üretimi yapan köylerin elde ettiği kazançlardan dolayı dönemine göre önemli yerleşim yeri haline geldikleri anlaşılmaktadır. Özellikle kenevirden ip, halat üretimi noktasında Çarşamba geçmiş dönemlerde ülkemizin en önemli üretim noktalarından bir tanesi idi, günümüzde de desteklenmesi halinde Çarşamba'nın kenevir üretiminde öncü olabileceğini söyleyerek, ekonomi ve istihdam getirecek tüm yatırımlara belediye olarak destek vermeye açığız, bölgemizde çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğümde kurduğumuz Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi ile bölgemizde üretilen ürünlerin üretim sonrası işlenmesi açısından önemli bir adım attık. Çarşamba için çalışan ve üreten tüm kurum, kuruluş ve idare amirlerine teşekkür ederim dedi.

      Samsun valisi Sn.Osman KAYMAK yaptığı konuşmada sn.Cumhurbaşkanımızın bu işin üstyeri olarak Samsunu işaret ettiğinden bahsederek kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve işadamları olarak tüm gücümüzle bu işin üzerinde durmalıyız, tekstilden kağıda, sağlıktan otomotiv sektörüne kadar geniş bir yelpazesi bulunan bu ürünün yasalara uygun olarak üretimi ve pazarlaması için hepimiz çok çalışmalı ve gereken önemi göstermeliyiz  dedi ve toplantıyı organize eden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sn.Ahmet YILMAZ ve Çarşamba Ticaret Borsası başkanı Sn.Kazım YILMAZ'a teşekkür etti.

       Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ yaptığı açıklamada; ‘Samsun ilimiz kenevir üretimi izni olan 19 il arasında yer almaktadır. Konu ile ilgili olarak üreticilerimizin merak ettikleri soruları cevaplandırabilmek adına bir program planladık. Tohumundan lifine kadar faydalı bir bitki olan kenevir ülkemizde de gündem oluşturmaktadır. Kenevir konusunda bizleri bilgilendiren üniversitemiz hocalarına, kolluk güçlerimize, il ve ilçedeki sorumlu arkadaşlarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

     Toplantıya katılan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası Meclis üyeleri de kenevir üretiminden ne kadar gelir elde edebileceklerini sordular, konu ile ilgili açıklama yapan Samsun il Tarım Orman Müdür yardımcısı Sn.Bayram AY kenevirden elde edilebilecek kazancın işleme tabi tutulup tutulmamasına göre değiştiğini, işlenmeyen kenevirden elde edilebilecek kazancın daha düşük olduğunu, ancak kenevirin işlenmesinden sonra elde edilebilecek kazancın nispeten çok daha fazla olduğundan bahsederek, kenevir tohumu üretiminin devletin alım garantisinde  ve Tarımsal İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığı ile alımların yapıldığını söyledi ve katılımcılata teşekkür etti.

     Konu ile ilgili sorulara cevap veren Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi dekanı Prof.dr.Hüsnü DEMİRSOY yaptığı konuşmasında kenevir üretiminden elde edilebilecek  gelirin nispeten sebze, meyve ve fındık üretimi yapan Çarşamba üreticisini tatmin etmeyeceğini, bu nedenle kenevire yönelik sanayi tesislerinin kurulmasının öncelikle ele alınması gerektiğini, Sanayi tesislerinde üretilecek ürünlerden elde edilecek katma değer vesilesi işe üreticilerin daha fazla gelir elde edebileceğini söyledi.

     Meclis üyelerinden gelen kenevir ekimi için yeterli tohum olup olmadığı sorusunu Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü müdürü Dr.Kibar AK cevaplayarak, 2019 hasat dönemi sonrasında yaklaşık 10 ton civarında kenevir tohumu elde edeceklerini, Kenevir tohumu konusunda enstitü olarak OMÜ işe beraber iki ayrı tohum çeşidinin tescil çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi ve 2 yıl sonra yaklaşık 200ton kenevir tohumu üretebileceklerini belirterek bu üretimin çok büyük ölçüde ülke ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olacağını ifade etti.

 

 


Bu haber 291 defa okunmuştur.
 .:Bu Haberin Resimleri
           
 .:Bu Habere Ait Dosyalar
bu habere ait dosya bulunmamaktadır
Untitled Document
 
 .: En Son Eklenen 20 Haber
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi.
Çarşamba Kaymakamı Sn.Şükrü YILDIRIM ve Çarşamba Emniyet Müdürü Sn.Turgay BEGEN'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Havza Belediye Başkanı Sn.Sebahattin ÖZDEMİR'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti.
Çarşamba Kaymakamı Sn.Şükrü YIDIRIM, Belediye Başkası Sn.Halit DOĞAN'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odazı Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odasında ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ Anlatıldı.
30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun.
Samsun Valisi Sn.Osman KAYMAK, Kamu Kurumları amirleri ve Sivil Toplum Örgütleri başkanları ile Birlikte Çarşamba’da Fındık Topladı.
AK Parti Samsun Milletvekili Sn.Fuat KÖKTAŞ'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'dan 'Çarşamba Kasketi ve Yumurta Topuk Ayakkabı Maketi' açıklaması
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkası Sn.Ahmet YILMAZ'dan Kurban Bayramı Mesajı.
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ve Çarşamba Genç İşadamları Derneği’nden Proje Toplantısı.
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nda Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Alım-Satım Sorumlusu (Seviye 5) Sınavları Yapıldı.
Çarşambaspor Başkanı Sn.Özkan YILDIRIM'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, Gürcistan Acara Ticaret Odası İle Kardeş Oda protokolü imzaladı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Çarşamba Genç İşadamları Derneği(ÇARGİAD)’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor.
Samsun İŞKUR Müdür Yardımcısı Sn.Köksal KIR’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Dioskuria İsimli Gurcistan Sahil Guvenlik Botu Mürettebatindan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası TS EN ISO 9001:2015 denetimini başarı ile tamamladı.
Başkan YILMAZ'dan Ramazan Bayramı Mesajı.
Çarşamba TSO Başkanı sn.Ahmet YILMAZ'dan Kadir Gecesi Mesajı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Özel Eğitim bölümü başkan yardımcısı Sn.Dr.Sinan KALKAN’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Sn.Ayhan HOŞ'dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba TSO 'da 50.Girişimcilik Kursu Başladı
ÇARŞAMBA TİCARET VE SANAYİ ODASI A.B.PROJE UZMANI ARIYOR...!!!
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nda TEKSTİLKENT Toplantısı.
Ankara ASİYAD Yönetim Kurulundan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba TSO 'da 49.Girişimcilik Kursu Başladı
ÇTSO Başkanı YILMAZ'dan 23 Nisan Mesajı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Mustafa DEMİR’e Hayırlı Olsun Ziyareti.
Berat Kandiliniz Kutlu Olsun
Samsun ili Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Vezirköprü ilçesinde gerçekleştirildi.
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri, TOBB Tarafından Düzenlenen Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerine Katıldı
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Çarşamba Belediye Başkanı Sn.Halit DOĞAN'a Hayırlı Olsun Ziyareti.
Çarşamba TSO 'da 48.Girişimcilik Kursu Başladı
Aygün Cerrahi Aletler A.Ş Firma Sahibi Sn.Mehmet AYGÜN'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Saadet Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn.Salih ŞEN’den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Çarşamba Belediye Başkan Adayı Sn.Av.Halit DOĞAN Ziyareti
İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması
Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ'dan 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Mesajı
Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet EKMEKÇİ'den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
ÇTSO Başkanı sn. Ahmet YILMAZ'dan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı
Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sn.Prof.Dr.Ahmet Emre BİLGİLİ’den Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun..
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi’nin tapuları Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet YILMAZ’a teslim edildi.
İstihdam Seferberliği 2019
Çarşamba Kaymakamı sn.Şükrü YILDIRIM’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
ÇTSO Başkanı sn.Ahmet YILMAZ'dan 01-07 Mart Muhasebeciler Haftası Kutlaması
İşkur Genel Müdürü sn.Cafer UZUNKAYA’dan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti
 
 

TOBB DARBE GİRİŞİMİ TEPKİSİ


 

 

 

 

 

 

Site Istatistikleri
Döviz Kurları
  Alış Satış
Dolar TL TL
Euro TL  TL